Meral Şimşek


Theodor Kramer Edebiyat Ödülü, Kürt yazar Meral Şimşek’e verildi. Avusturya’da verilen Theodor Kramer Edebiyat Ödülü’ne Kürt yazar Meral Şimşek değer görüldü. Şimşek, “Bunu Kürt kadınların da başarısı olarak değerlendiriyorum” dedi.

Avusturya’da verilen Theodor Kramer Edebiyat Ödülü’ne Kürt yazar Meral Şimşek ile Avusturyalı Yazar Gerhard Fritz Oberschlick değer görüldü.

Ödüle ilişkin konuşan Şimşek “Yazdıklarımızla ne kadar çok insana ulaşabilirsek sorumluluğumuz bir o kadar artıyor. Çok daha iyisini yapma içgüdüsü harekete geçiyor. Bu bağlamda ödülün beni yazma noktasında bir basamak daha yukarıya çıkaracağı inancı taşıyorum” dedi.

Evrensel’in haberine göre ödülün sürgün yaşayan ve direniş sergileyen yazarlara verildiğini söyleyen Meral Şimşek “Beni en çok heyecanlandıran ve onurlandıran da bu aslında. Yazdıklarıma çok uzaklardan anlam yüklenmiş ve amacına ulaşmış olması. Sanırım kim olsa aynı heyecanı duyumsardı. Ki kaldı ki ben bu ödülü sadece kendime verilmiş kabul etmiyorum. Bunu Kürt kadınların da başarısı olarak değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.  

“Theodor Kramer Preis für Schreiben im Widerstand und im Exil” Ödülü Theodor Kramer Society tarafından veriliyor. Edebi çalışmaların yanında, yazarların duruşu ve direnişi de dikkate alınıyor. Theodor Kramer Edebiyat Ödülü’ne değer görülenler jürinin önerisiyle Theodor Kramer Society yönetim kurulu tarafından belirleniyor. https://www.gazeteduvar.com.tr/theodor-kramer-edebiyat-odulu-kurt-yazar-meral-simseke-verildi-haber-1565475